To je pohľad na rastúci počet hlasov, vrátane odborového zväzu Spojeného kráľovstva, TUC. Chcú, aby podniky znížili štandardný pracovný týždeň z piatich dní na iba štyri.
Myšlienkou je, že budete platiť svoj plat, ale pracujete menej hodín; deň voľna v týždni, aby ste sledovali svoje vlastné záujmy alebo trávili čas s rodinou.
To môže znieť príliš dobre, aby to bola pravda, ale koncom minulého roka, jeden z popredných britských charitatívnych organizácií, Wellcome Trust, odštartoval organizačnú konzultáciu o tom, či realizovať štvordňový týždeň.
„Skúšobná otázka pre nás bola,“ Mohli by sme zlepšiť produktivitu a pohodu zamestnancov Wellcome a zároveň zlepšiť celkový vplyv, ktorý máme ako charita? „, Hovorí Ed Whiting, riaditeľ politiky Wellcome Trust,
Podniky v celej krajine si to všimli. Niekoľko menších spoločností už urobilo posun na štvordňový týždeň, ale pre veľkú a rešpektovanú neziskovú organizáciu, ktorá by šla rovnakým spôsobom, by sa vytvoril dôležitý, možno dokonca premenlivý, precedens pre podnikateľské prostredie v Spojenom kráľovstve.
Dôvody boli zložité a nebolo to kvôli nedostatku nadšenia. „Mali sme niektorých ľudí, ktorí povedali:“ Toto je najzaujímavejšia zmena, naozaj vidím, ako môžem urobiť viac a lepšie a ako by som použil tento piaty deň, „hovorí pán Whiting.
Ale on hovorí, že ostatní zamestnanci sa obávajú, že ich pracovné zaťaženie je stlačené na štyri dni, zatiaľ čo niektorí pracovníci na čiastočný úväzok sa obávali, že nový pracovný týždeň by zmaril ich starostlivosť o deti alebo iné opatrenia.
A možno najvýznamnejšie boli ešte iní, ktorí sa obávali, že orať toľko energie a času, aby sa posunuli smerom k štvordňovému týždňu, odvráti charitu od jej hlavnej práce.
Pán Whiting hovorí, že argumentovali: „Nemali by sme využívať tieto efektívnosti, ktoré robíme, tieto prírastky produktivity, urobiť viac za päť dní?“
Nakoniec sa teda rozhodlo, že „niektorí z týchto kľúčových podnikov – financovaní výskumníci a riešiť veľké globálne problémy – by sme ich nemuseli robiť tak účinne, pretože by to spôsobilo narušenie, ktoré by to spôsobilo“.
„Rozhodovanie nesmerovalo k nákladom,“ povedal. „Je to skôr časová náročnosť toho, ako to všetko dáte dohromady a urobíte to pre nás ako organizáciu.“
Šetrenie nákladov
Rozhodnutie je ranou pre tých, ktorí obhajujú prechod na štvordňový týždeň ako riešenie rastúceho stresu a zdravotných problémov spojených s prácou, spôsobu zvyšovania produktivity Veľkej Británie alebo dokonca reakcie na zvyšujúcu sa úroveň automatizácie na pracovisku.,
Spoločnosti ako Glasgow-based marketingová firma Pursuit Marketing prešli na štvordňový týždeň pred tromi rokmi, pričom každý zamestnanec odpracoval piatok bez zníženia platu.