Keď architekt Mphethi Morojele začal navrhovať Freedom Park v Pretórii v Južnej Afrike, pamätník s rozlohou 130 hektárov, ktorý prežil v boji proti apartheidskému režimu v krajine, podnikol netradičný krok pri odovzdávaní plánov skupine duchovní liečitelia. Práca sa začala takmer pred dvadsiatimi rokmi, kedy liečitelia zhromaždili signály z prírodných a nadprirodzených ríš, aby vytvorili určitý druh „tepelnej mapy alebo duchovnej mapy miesta“, vysvetlil Morojele. „Je to takmer ako keby Číňania používali Feng Shui, kde pocítia energiu miesta a rozhodnú sa, že tento prvok musí ísť sem, tento prvok musí ísť tam,“ pokračoval. „Potom na základe toho začnete rozmiestniť svoj dizajn ako akýsi stručný.“
Od otvorenia v roku 2007 sa park slobody stal dominantou juhoafrického hlavného mesta a centrom protestov a progresívneho aktivizmu. Je to najznámejší zo série pamiatok, verejných budov a veľvyslanectiev, vďaka ktorým sa stal Morojele pravdepodobne najvplyvnejším mysliteľom architektov a dizajnérov demokratických desaťročí v krajine. Popri ghansko-britskom architektovi Davidovi Adjaye a Burkine Faso narodenom Diébédo Francisovi Kéré sa meno Morojele zaradilo medzi „generáciu pripravenú prijať ambiciózne projekty, ktoré budú definovať architektonický charakter a identity rastúcej Afriky“ v článku New York Times. Chika Okeke-Agulum, profesorka dejín umenia v Princetone. Morojele hovorí, že je to úloha, ktorú rád prijíma. Počas telefonického rozhovoru zo svojej kancelárie v Johannesburgu vyzval svojich kolegov, aby prelomili hranice, ktoré ešte stále vytesávajú architektov kontinentu pozdĺž koloniálnych línií.
„V súčasnosti existuje dostatočná skupina architektov, ktorí majú nejaký vzťah k kontinentu, buď tu boli vyškolení, alebo tu žili, alebo pochádzajú odtiaľ, ktorí začínajú pochybovať o tom, čo to znamená robiť v Afrike,“ povedal.
Pre architekta sú priority, ktoré stanovil pri navrhovaní parku slobody – rešpektovať všetky zmyslové skúsenosti so životným prostredím vrátane jeho duchovného obsahu a starostlivo budovať, komunitné putá prostredníctvom pozývania rôznych hlasov na vstup do procesu navrhovania – sú kľúčové pri budovaní Africké domy a mestá budúcnosti.