Tak ako celý výcvik psa, si aj táto oblasť vyžaduje neustále opakovanie a poriadnu dávku trpezlivosti. V prvom rade psa oslovujte vždy rovnako. Nevymýšľajte si rôzne zdrobneniny , prezývky, alebo skomoleniny. Pes im totiž nerozumie. Ako sme už spomenuli vyššie, zviera reaguje na konkrétny zvuk a intonáciu. Takto vníma aj povely a všetky oslovenia.
Keď psa oslovujete, používajte vyšší a veselý hlas. Vyššie tóny psi podvedome vnímajú ako pozitívne. Je veľmi dôležité aby sa mu jeho meno spájalo iba s príjemnými pocitmi. V začiatkoch ho preto nikdy neoslovujte v prípade, že ho chcete potrestať. Mohlo by sa ľahko stať, že by si vaše oslovenie spojil s negatívnou činnosťou. Jeho meno by preňho nebolo znamením, že sa k nemu ozývate ale signálom, že je niečo zle.
Pozitívna motivácia a odmena pri psoch funguje vždy najlepšie. tento prístup preto zvoľte aj v tomto prípade. Ako to má vyzerať? Vyslovte dostatočne nahlas a zrozumiteľne meno psa. Ak nereaguje, zopakujte ho viackrát. V momente, keď sa na vás chlpáč pozrie, prichádza na rad odmena. Najúčinnejšie sú samozrejme nejaké tie dobroty. Vyberajte si také, po ktorých váš pes doslova šalie. Vtedy pôjde celý výcvik omnoho jednoduchšie a rýchlejšie.
Výber mena:
- Ak si zoberiete šteňa, ktoré sa u chovateľa neohrialo dlho a meno ešte nedostalo, vyberte si vlastné, a to čo najskôr.
- Pokiaľ šteniatko už meno má a aj na neho reaguje, zmierte sa s ním, pretože preúčanie by nemuselo byť úspešné. Mohlo by sa ľahko stať že váš miláčik prestane reagovať na svoje staré i nové pomenovanie.
- Nikdy psa nevolajte rovnakým menom, aké má niektorý člen vašej domácnosti. Zviera by z toho bolo poriadne zmätené.
- Ak sa niekto z vás volá napríklad Niki, nikdy nevyberajte meno, s rovnakou koncovkou, teda napríklad Kiki. Psi totiž nereagujú na konkrétne slová, ale na to ako znejú.
- Meno by nemalo byť príliš dlhé, komplikované na vyslovovanie a nezrozumiteľné. V prvom rade by to spôsobovalo problém vám. V prípade nejednoznačného a nerozoznateľného slova, ani váš pes.